27-letni Michał Płotkowiak, zawodnik poznańskiego KW04 oraz Oxford University Boat Club, wystartuje w prestiżowych regatach wioślarskich Boat Race. Po raz drugi weźmie udział w rywalizacji Uniwersytetów Oxford i Cambridge. Poprzednio startował w 2007 roku.

Przygodę z wioślarstwem Michał Płotkowiak rozpoczął mając czternaście lat za namową ojca, który od czasów studenckich pasjonował się regatami Oxford – Cambrigde. Jego pierwszym klubem była Posnania, następnie przeszedł do KW04, którego nazwa pochodzi od Klub Wioślarski i roku założenia 1904.

– Kwalifikacje do osady rozpoczęły się w październiku. O prawo reprezentowania Uniwersytetu ubiegały się cztery łodzie. Udział w regatach Oxford-Cambridge jest znakomitą promocją Polski – mówi wiceprezes d/s sportowych KW04 Tomasz Majchrzak

Michał Płotkowiak wyjechał z Poznania do Niemiec, gdzie studiował na Uniwersytecie w Hanowerze. W 2005 roku jako reprezentant uczelnianego klubu, zdobył mistrzostwo Niemiec na dystansie 500 m.

Następnie przeniósł na Wyspy Brytyjskie. Początkowo przebywał na Uniwersytecie w Bristolu i wiosłował w jego barwach. Później został przyjęty do Oxfordu.

Legendarne regaty to jedne z najstarszych zawodów sportowych świata. Wyścigi ósemek Uniwersytetów Oxfordu i Cambridge rozgrywane są od mostu Puenty do Chiswick na Tamizie w Londynie, na dystansie 4 mil i 374 yardów (ok. 6,779 km).

W zawodach, które odbywają się od 1829 roku, 79 razy zwyciężył Cambridge, a 74 Oxford. W 1877 roku wyścig zakończył się remisem. Tegoroczne regaty Boat Race Oxford – Cambridge rozegrane zostaną 29 marca.

W 2007 roku, gdy barw Oxfordu bronił Michał Płotkowiak, zwyciężyła osada Cambridge. W pierwszej części dystansu minimalną przewagę mieli wioślarze z Oxfordu, jednak od połowy trasy przewagę zaczęli uzyskiwać ich rywale, którzy odnieśli pewne zwycięstwo.

Na brzegach Tamizy w Londynie w czasie trwania wyścigu zebrało się około 250 tysięcy widzów. Relację telewizyjną oglądało 120 milionów widzów w 180 krajach.